Usuwanie siarkowodoru - nieprzyjemny zapach wody

« Powrót 20 maja 2022

Woda o nieprzyjemnym zapachu może pojawić się zarówno jeżeli korzystamy z sieci wodociągowej, jak i własnego ujęcia. Przyczyn, które wywołują ten kłopot, może być wiele. Często jednak winowajcą jest tutaj siarkowodór. Jego obecność w wodzie sprawia, że możemy czuć zapach zgniłych jaj, a także nieprzyjemny smak. Jak się go pozbyć? Skąd to się bierze? Zapraszamy do artykułu.

 

Siarkowodór - przyczyna zapachu zgniłych jaj

Siarkowodór to związek chemiczny, który powstaje w wyniku połączenia siarki i wodoru. Najczęściej spotkać go możemy w postaci rozpuszczonego gazu. To właśnie on jest przyczyną nieprzyjemnego zapachu wody. Rozpoznamy go przez charakterystyczny zapach zgniłych jaj. Ponadto, nieprzyjemnemu zapachowi może towarzyszyć także zły smak.

Woda, która jest dobrej jakości, powinna mieć neutralny zapach. Jeżeli wykazuje inny specyficzny zapach to znak, że powinniśmy zacząć działać. Jest to konieczność, jeżeli chcemy wykorzystywać wodę do celów spożywczych. 

 

Skąd siarkowodór bierze się w wodzie?

Siarkowodór jest substancją, która bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie. Głównie pochodzi on z rozkładu materiału organicznego albo mikrobiologicznej konwersji siarczanów przy braku tlenu. Siarkowodór zazwyczaj nie występuje w wodzie sam. Z jego obecnością mamy do czynienia wtedy, gdy w wodzie występują inne zanieczyszczenia. Najczęściej siarkowodór znajdziemy w wodzie, w której występuje jon amonowy, który zabiera z niej tlen. Skutkuje to pojawieniem się w wodzie bakterii beztlenowych, a to one mogą odpowiadać za pojawienie się siarkowodoru.

 

Czy siarkowodór jest niebezpieczny?

Siarkowodór uznawany jest za substancję trującą. Jednak to od jego stężenia zależna jest jego szkodliwość. Jeżeli będzie ono bardzo wysokie, możemy spotkać się nawet z problemami z oddychaniem, znieczuleniem węchu i innymi poważnymi problemami. Jeżeli stężenie siarkowodoru w wodzie jest niskie, to może powodować zawroty głowy, drapanie w gardle, czy też kaszel. Siarkowodór ma także właściwości korozyjne.

 

Siarkowodór tylko w wodzie zimnej lub ciepłej

Problemy z wodą mogą występować tylko w wodzie ciepłej albo tylko w wodzie zimnej. W zależności od rodzaju wody, podejmowane są stosowne działania.

 

Jak usunąć siarkowodór z wody zimnej?

W przypadku usuwania siarkowodoru z zimnej wody będzie potrzebne przeprowadzenie dokładnej analizy wody. Badanie to wykaże, z jakimi zanieczyszczeniami wody mamy do czynienia. Może być tak, że oprócz siarkowodoru w wodzie mogą występować wysokie stężenia żelaza i manganu. W takim przypadku najlepszym sposobem będzie zastosowanie odżelaziacza oraz odmanganiacza z napowietrzaniem wody. 

 

Jak usunąć siarkowodór z wody ciepłej?

Jeżeli z problemem mamy do czynienia tylko podczas korzystania z ciepłej wody to problemu należy szukać w innym miejscu. Może być to wina instalacji, a konkretnie podgrzewacza wody. Należy więc najpierw znaleźć źródło problemu, a następnie wykonać zalecenia producenta podgrzewacza. Najczęściej są to działania takie jak okresowe podgrzewanie wody, przechlorowanie instalacji i wymiana anody magnezowej. 

 

Zadbaj o stan swojej wody

Zanieczyszczona woda może być niebezpieczna dla zdrowia ludzi. Warto więc o nią zadbać. Jeżeli zauważymy nieprawidłowości najlepiej skonsultować to ze specjalistami. Zapraszamy do nas - pomożemy Ci, oczyszczając Twoją wodę.

zdjęcie_115

   Ciasteczka! Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Polityka prywatności