Woda jest bardzo dobrym rozpuszczalnikiem dla wielu substancji, dlatego często bywa nazywana rozpuszczalnikiem uniwersalnym. Poza oczywistymi korzyściami (nasycenie związkami pochodzenia naturalnego) niesie to za sobą ryzyko przenikania do niej substancji niepożądanych, np. wynikających z działalności człowieka. Można więc zetknąć się z przekroczonymi normami żelaza, manganu, amoniaku czy azotanów. Zanieczyszczenia te mają realny wpływ na jakość wody w naszych gospodarstwach, co może przekładać się na nasze zdrowie oraz stan maszyn, urządzeń i instalacji, w których ona płynie.
Głównymi źródłami pozyskiwania wody w Polsce są wody powierzchniowe i podziemne. Ukształtowanie terenu podkarpacia umożliwia dodatkowo zaopatrywanie się w wodę z ujęć źródliskowych, grawitacyjnych (zlokalizowanych na potokach) oraz z indywidualnych studni kopanych. Te ostatnie wciąż są znaczącym źródłem zaopatrzenia ludności w wodę, szczególnie na terenach wiejskich. Do bezpośredniego wykorzystania w gospodarstwach (podlewanie roślin, karmienie zwierząt) nadaje się znaczna część wód podziemnych z naszych terenów - Jasła, Krosna i okolic. Oczyszczanie wody koniecznie jest jednak, gdy chcemy jej używać do celów konsumpcyjnych oraz w wielu gałęziach przemysłu.
Biorąc pod uwagę różne możliwości jej wykorzystania, konieczne jest dostosowanie wody do jej użycia. Proces ten to uzdatnianie wody – zmienia się jej właściwości fizykochemiczne, aby jak najlepiej spełniała swoje przeznaczenie. Wodę uzdatnia się przede wszystkim do celów komunalnych (m.in. aby uzyskać wodę pitną) i przemysłowych (taką wodę wykorzystuje się do celów grzewczych i chłodniczych, oraz w przemyśle spożywczym), a także w medycynie i farmacji.
W dobie zmian klimatycznych coraz więcej przedsiębiorstw stawia sobie za cel ochronę środowiska, m.in. przez minimalizację zużycia wody oraz energii. Nasza firma również wpisuje się w ten trend – od lat projektujemy i wykonujemy stacje uzdatniania wody, które minimalizują stopień jej zanieczyszczenia i dostosowują do wymagań użytkowników. W ten sposób woda wykorzystywana jest odpowiednio, ma wysoką jakość i się nie marnuje.
Dzięki fachowej wiedzy gwarantujemy idealne dopasowanie instalacji i rozwiązań do potrzeb Klienta. Prowadzimy działania głównie w okolicach Krosna i Jasła, w gospodarstwach domowych oraz przedsiębiorstwach.
Sposoby uzdatniania wody
filtry mechaniczne – to najprostsze, ale i skuteczne konstrukcje, usuwające z wody piasek, rdzę, zawiesiny i utlenione związki żelaza. Można wykorzystać je w każdej instalacji, nie narażając się na duże spadki ciśnienia;
odżelazianie i odmanganianie – stosuje się głównie po to, aby poprawić właściwości organoleptyczne wody - barwę i zapach. Zbyt duża ilość manganu i żelaza powoduje zmętnienie wody, zmianę jej barwy i nieprzyjemny zapach. Dodatkowo pierwiastki osadzają się w urządzeniach i instalacjach, co może doprowadzić do ich szybszego zużycia;
zmiękczanie – polega na usunięciu z wody magnezu, wapnia oraz innych substancji i związków, które czynią ją twardą. Twarda woda jest odpowiedzialna za gromadzenie się kamienia, co możemy zaobserwować na co dzień, np. w pralkach, czajnikach, zmywarkach i urządzeniach grzewczych. Używając miękkiej wody możemy zaoszczędzić na detergentach i chemii do czyszczenia, oraz wydłużyć żywotność urządzeń. Miękka woda korzystniej wpływa także na nawilżenie skóry;
eliminacja azotanów – stosowana jest głownie w okolicach obszarów rolnych, gdzie używa się dużo nawozów sztucznych. Mogą one prowadzić do różnych chorób. Azotany z wody usuwa się za pomocą żywic jonowych oraz systemów odwróconej osmozy a filtracja węglem aktywnym wspomaga usuwanie chloru i jego związków.
dezynfekcja przy pomocy promieniowania UV – polega na naświetlaniu wody lampami UV, hamując rozwój bakterii, wirusów i drobnoustrojów. Zapobiega także ich ponownemu namnażaniu w sieci wodociągowej. Dzięki naświetlaniu nie zmienia się składu fizykochemicznego wody, tylko eliminuje szkodliwe związki. Metoda jest prosta w obsłudze i dobrze się sprawdza w każdej instalacji.
odwrócona osmoza / demineralizacja – usuwa drobnoustroje i zanieczyszczenia mechaniczne, chemiczne, poprzez zastosowanie procesu membranowego.