Woda z sieci wodociągowej zawiera naturalne minerały i pierwiastki chemiczne, głównie wapń, magnez, potas oraz sód. Dostają się do niej także różne szkodliwe pierwiastki. Ich ilość uzależniona jest od wielu czynników, jak ukształtowanie i zagospodarowanie terenu, żyzność gleb, bliskość naturalnych cieków wodnych i inne. Po wpływem wzrostu temperatury woda zmienia także swoją twardość, przez zachodzące w niej procesy chemiczne. Powstający w wodzie osad jest zatem naturalnym zjawiskiem. Jednak używanie i wykorzystywanie takiej wody nie zawsze jest najkorzystniejsze i najwydajniejsze.
W trosce o nasze zdrowie i stan używanych maszyn oraz urządzeń stale dąży się do polepszenia jakości wody, poprzez jej uzdatnianie. Jednym z najbardziej powszechnych i najskuteczniejszych i sposobów ulepszenia parametrów wody jest proces odwróconej osmozy, stosowany głównie w celach konsumpcyjnych, ale i w przemyśle. Składa się on z dwóch etapów. W pierwszej kolejności usuwa się z wody nieczystości (np. żelazo, sód), ale również cenne minerały (np. związki wapnia i magnezu). Drugim etapem jest mineralizacja, czyli nasycenie wody tymi związkami, które są potrzebne w efekcie końcowym.
Wodę poddaną odwróconej osmozie znamy z napojów gazowanych oraz wód butelkowanych sprzedawanych w sklepach. Powszechne staje się także uzdatnianie wody w lokalnych stacjach, udostępniając nasyconą wodę z kranu np. mieszkańcom nowopowstałych osiedli.
Z naszego wieloletniego doświadczenia wynika, że mieszkańcy Krosna i okolic stosują instalacje odwróconej osmozy najczęściej w gospodarstwach domowych, w celu uzdatniania wody przeznaczonej do picia. Cały system montujemy w szafce kuchennej, zazwyczaj pod zlewozmywakiem. Uzdatnioną wodę możemy spożywać już po pierwszym etapie filtracji, gdy jest krystalicznie czysta, jednak wtedy jest mniej bogata w różne składniki mineralne. Dlatego nie zaleca się zastępować nią wody butelkowanej. W tym celu lepiej sprawdza się zestaw z mineralizatorem. Woda RO (osmotyczna) usuwa z organizmu więcej toksyn, niż inne wody.
Jak działa odwrócona osmoza?
Systemy odwróconej osmozy służą do bardzo dokładnego oczyszczenia wody (zatrzymują ponad 90% zanieczyszczeń). Stosuje się je do uzdatniania wody z wodociągów i ze studni (w większości jednak jest ona wcześniej podczyszczana, przez inne metody, np. zmiękczanie). Proces polega na przepływie wody pod ciśnieniem przez filtry i inne elementy instalacji. Oczyszczona i pełna minerałów woda gromadzi się w zbiorniku i jest gotowa do spożywania prosto z kranu.
System odwróconej osmozy składa się z:
filtra mechanicznego – filtruje wodę wstępnie, z największych zanieczyszczeń;
filtra z węglem aktywnym – usuwa rozpuszczone związki organiczne i chlor;
półprzepuszczalnej membrany – na której zatrzymują się zanieczyszczenia (azotany, metale ciężkie, benzen, pierwiastki promieniotwórcze, bakterie i wirusy). Membrana jest najistotniejszym elementem instalacji – od jej przepustowości zależy wydajność urządzenia;
filtra końcowego węglowego – poprawia smak i zapach wody, przez zatrzymanie gazów i substancji wodnych.
mineralizatora – nasyca wodę mikroelementami (np. potas, wapń, sód).
W ofercie posiadamy także duże instalacje z kolumnami filtracyjnymi. Znajdują one zastosowanie w przemyśle, ale także w gospodarstwach domowych, wymagających filtrowania całej wody, wprowadzonej do instalacji (nie tylko pitnej). Takie rozwiązania wykonywane są głównie w gospodarstwach z własnymi studniami, gdzie woda często ma nieprawidłowe właściwości oraz zawiera bakterie. Jest to częste na terenach wiejskich i rolnych oraz obszarach industrialnych.
Ogromną zaletą instalacji odwróconej osmozy jest ich szybki i łatwy montaż, oraz intuicyjna obsługa – można samodzielnie wymieniać filtry. Mnogość rozwiązań i nasze profesjonalne podejście gwarantują idealne dobranie filtrów do Państwa oczekiwań. Możliwość konfiguracji systemu odwróconej osmozy uzależniona jest od stanu i jakości wody. Działamy głównie lokalnie, w powiecie krośnieńskim i jasielskim, ale podejmujemy się także zleceń w całym kraju, co pozwala nam na stały rozwój.